Flest vitkindade gäss i Brunnsparken
De vitkindade gässen på Helsingfors och Esbos parkområden har blivit fler. Flest gäss finns det i Brunnsparken i Helsingfors och i Esbo är det stranden i Westend som är mest välbesökt.
Forskare från Finlands miljöcentral och miljöministeriet räknade antalet vitkindade gäss i slutet av juli. Sammanlagt räknade de till 3 585 gäss och 555 ungar på samlingsområdena i Esbo och Helsingfors.
De vuxna gässens antal ökade med fyra procent, medan antalet ungar ökade med 32 procent. Den totala ökningen sedan 2011 var 11 procent. En orsak till ökningen är det saftiga gräset som gässen lever av.
Flest gäss fanns det i Brunnsparken, 376 individer, men Sveaborg låg tätt efter med 355 gäss. Vid Tölöviken fanns 181 gäss, på Högholmen 177 och vid Arabiastranden 173 stycken.
I Esbo höll de vitkindade gässen till på strananden i Westend, 155 gäss fanns där, medan det i Björnviken i Hagalund fanns 127 stycken. Också i de östra delarna av Esbo skärgård fanns närmare hundra vitkindade gäss.
Populationen av vitkindade gäss ökade snabbt i huvudstadsregionen mellan åren 1996 och 2003. Därefter avtog ökningnen och i fjol minskade stammen för första gången sedan nittiotalet, främst på grund av torkan. Stammen minskade då med 15 procent.
















