CKP: Misstänkt Hyvingeskytt har erkänt att han skjutit – offren valdes ut på måfå
18-åringen som misstänks ligga bakom skottlossningen i Hyvinge har erkänt att han skjutit mot folk. Ett av offren är i mycket kritiskt tillstånd.
Överläkare Eero Hirvensalo på Tölö sjukhus sade under en presskonferens att en av de skadade, en 23-årig kvinnlig polis, är i kritiskt tillstånd och att hon opererats i dag. Han vet inte vilka chanserna är för att hon överlever men han säger att sjukhuset gör sitt yttersta. De övrigas skador är inte livshotande men Hirvensalo säger att flera operationer planeras. Offren har olika typer av skador i bålen, extremiteterna och huvudet. En del kan få men för livet. Två av offren vårdas på Mejlans sjukhus och fem i på Tölö sjukhus. Alla offer är unga, den äldsta är född vid slutet av 1970-talet, de yngsta på 90-talet.
Hirvensalo säger att skottdramat i Hyvinge ur sjukhusens synvinkel inte är en storolycka, offren har fått bästa möjliga vård. Han är ändå kritisk mot att en del journalister försökt ta sig in i sjukhusen för att intervjua offren.
— I framtiden måste vi fundera på att få hit en säkerhetsvakt om det händer liknande olyckor, säger han.
Erkänt skotten
Den misstänkte har i preliminära förhör med polisen berättat om händelseförloppet och erkänt att han skjutit med ett gevär och ett salongsgevär. Enligt utredningsledaren Mika Ihaksinen har den 18-åriga mannen inte uppgett något motiv för dådet. Det verkar som om han valde ut offren på måfå.
– Det finns inget som tyder på att något offer skulle ha varit speciellt utvalt, säger Ihaksinen.
Den misstänkta har heller inte uppgett att han skulle ha känt offren sedan tidigare.
– Hyvinge är ändå ingen stor stad, så om han bott där i hela sitt liv är det möjligt att han känt till offren, säger Ihaksinen.
Enligt Helsingin Sanomat kände den misstänkta åtminstone ett av offren.
Den misstänka hade inte licens för vapnen, utan han hade tagit dem utan lov av en närstående person. Vapnen förvarades korrekt inlåsta. Enligt Ihaksinen verkar det inte vara någon gruppering bakom dådet. Ett vapen har hittats i terrängen nära den misstänktas bostad.
Tips ledde polisen på spåren
Det var strax före klockan två på efternatten som skottintermezzot i Hyvinge började. Gärningsmannen klädd i kamouflagefärgade kläder hade klättrat upp på taket på en låg affärsbyggnad på Uudenmaankatu i närheten av järnvägsstationen och började skjuta mot människorna utanför restaurangerna Amarillo och Level-5. Han avlossade sammanlagt kring 20 skott. Polisen uppger att en 18-årig kvinna dödades på platsen och åtta personer skadades. Ett av de två värst skadade offren, en 18-årig man, dog senare på sjukhuset.
Den första polispatrullen kom till brottsplatsen omkring en minut efter de första skotten. En 23-årig poliskvinna som anlände i den första patrullen är allvarligt skadad. Helsingin Sanomat uppger att hon använde en skottsäker väst och träffades i magen.
Efter ett tips från allmänheten lyckades polisen spåra 18-åringen till terrängen ett par kilometer utanför Hyvinge där han gömde sig. Han var ensam vid gripandet och gjorde inget motstånd.
"En lugn krogkväll"
Ögonvittnen säger till Hbl:s reporter Anna Back på plats i Hyvinge att det var svårt att avgöra hur många skott som avlossades. Först trodde de att någon sköt nyårssmällare. Då människorna märkte att någon sköt på dem tog de sin tillflykt till nattklubben och lade sig på golvet. Panik uppstod inte.
Ett ögonvittne säger att krogkvällen var ovanligt lugn. Utanför nattklubben fanns endast ett tiotal personer, i vanliga fall brukar kön vara tiotals meter lång.
– Om han hade kommit hit en vecka senare... man vill inte tänka på hur många han skulle ha kunnat skjuta.
Ett annat ögonvittne säger till Helsingin Sanomat att hon först såg en man blöda i ansiktet, sen hördes skrik, ett skott som gick av och en kvinna segnade ner till marken. Också Santeri Silvennoinen beskriver för Yles Nyheter hur han hörde skrik, såg blod och en kvinna falla till marken.
Hyvinge kretssjukhus har upprättat en kristelefon dit människor som behöver stöd kan ringa. Kriscentrets telefonnummer är 019 415 550 och 019 419 551.












