Lemaitre anmäler sig till medaljkampen
Det blev varken amerikanskt eller jamaicanskt jubel på herrarnas 200 meter då européerna Christophe Lemaitre och Churandy Martina toppade resultatlistan.
Franska Lemaitre (19,91) och holländska Martina (19,95) var totalt överlägsna i de regniga förhållandena under Diamond League-tävlingen södra London. de övriga löparna kom inte ens nära 20-sekundersgränsen. Lemaitre förbättrade sitt säsongsbästa med 0,4 sekunder och ligger nu på en tredje plats i världsstatistiken – före sig har han de största OS-favoriterna, jamaicanska duon Yohan Blake (19,80) och Usain Bolt (19,83). Martina är fyra med ett säsongsbästa på 19,94.
Trots segern var Lemaitre inte helt nöjd.
– Martina gav mig ett bra motstånd vilket påverkade resultatet. Jag hade svårigheter då jag kom ut ur kurvan och lyckades nästan inte hålla mig på banan. Jag hade problem i slutet av loppet. Det kändes som om inte benen orkar hålla samman ända till slut, säger Lemaitre till franska tv-kanalen RTL.
– Jag är nära 19,90, det är bra. Det är till och med lite bättre än vad jag förväntade mig. Det kan hända att en tid som denna räcker till en topplacering i OS, säger Lemaitre.
19,91 trots problem med tekniken och de svala regniga förhållandena gör den 22-åriga färska EM-guldmedaljören på hundringen till en medaljkandidat på 200 m i OS. Närmast lär det handla om kampen om bronsmedaljen då segern troligen avgörs i en jamaicansk duell – att på allvar kämpa om OS-guld kräver i stort sett att Lemaitre måste slå Pietro Menneas 33 år gamla europeiska rekord (19,72).














